با آموزش ثبت نام در ایرنیک در خدمت کاربران گرامی هستیم. همانطور که میدانید جهت ثبت دامنه ملی یا دامنه .ir نیازمند ساخت شناسه NIC می‌باشید و برای ساخت کد ایرنیک یا نیک هندل باید مراحل زیر را دنبال کنید. سایت IRNIC کارگزار ثبت دامین در ایران است که ارائه دهنده انواع شناسه های نیک یا NIC-Handle به کاربران میباشد. برخلاف دومین های بین المللی، برای ثبت دامنه دات آی آر شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که همگی توسط ایرنیک وضع شده اند. بدین صورت تمامی کاربران برای ثبت دامنه ملی با پسوند های مختلف میبایست ابتدا قبل از هر اقدامی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه نیک با توجه به نوع پسوند دامنه ای که نیاز به ثبت آن دارند اقدام نمایند. این شناسه رایگان بوده و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

ایرنیک چیست؟

ثبت دامنه‌های ملی مثل دامنه IR مانند سایر دامنه‌های .NET و .ORG و .COM قوانین خاص خود را دارد و کاربر بدون رعایت آن‌ها نمی‌تواند دامنه ملی مدنظرش را بخرد. ایرنیک مرکز ثبت دامنه‌های ملی زیرنظر مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران یا پژوهشگاه دانش‌های بنیادین است. در این سامانه، کاربران با ثبت شناسه کاربری ایرنیک مالکیت دامنه ملی را به نام خود ثبت می‌کنند. بدون انجام این‌ کار، امکان ثبت و خرید دامنه IR برای کاربران وجود نخواهد داشت.

شناسه ایرنیک (Nic Handle) چیست؟

نیک هندل یا شناسه ایرنیک شناسه‌ای منحصربه‌فرد برای ثبت دامنه‌های ملی با پسوند «.IR»، «.ایران»، «.‎id.ir»‌ و‌… است. با دریافت نیک هندل، شناسه‌ای هویتی خواهید داشت که با ارائه به سامانه ایرنیک یا نماینده‌های مورد‌تأییدش، می‌توانید به‌سرعت دامنه ir خود را تهیه کنید. بنابراین، با انجام این کار مالکیت کامل دامین فقط در‌اختیار شما قرار می‌گیرد. برای پاسخ به پرسش «Nic Handle چیست؟» تنها یک جمله کافیست: «Nic Handle یا شناسه ایرنیک، شناسه هویتی برای دامنه‌های IR است.»

اگر به‌دنبال پاسخی برای پرسش «چگونه شناسه ایرنیک بسازیم؟» هستید، باید بگوییم برای دریافت شناسه ایرنیک، مدارکی موردنیاز است که برای تأیید هویتتان باید آن‌ها را به ایرنیک ارسال کنید. ساختن شناسه کاربری ایرنیک کار ساده‌ای است؛ زیرا تنها باید وارد سامانه ایرنیک به نشانی «www.nic.ir» شوید و مراحل ساخت شناسه کاربری در ایرنیک را ادامه دهید. این شناسه ۱۱کاراکتری، ترکیبی از حرف اول نام و نام‌خانوادگی مالک حساب و شماره ثبت‌نام‌شده آن در سامانه ایرنیک است و در انتهای آن عبارت -irnic قرار می‌گیرد. برای مثال، شناسه کاربری پارس‌پک «pa602-irnic» است.

آیا همه می‌توانند شناسه ایرنیک دریافت کنند؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی با ارائه مدارک خود و دریافت تأیید از سامانه ایرنیک، می‌توانند مالکیت دامنه مدنظرشان را در‌اختیار بگیرند. برای مثال، مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌ها با ارائه مدارک و مستندات آن مؤسسه یا دانشگاه، می‌توانند شناسه کاربری منحصربه‌فرد خود را دریافت کنند. این امکان برای اشخاص حقیقی نیز وجود دارد و باتوجه‌به نام انتخابی برای دامنه‌ها، باید هویتشان را ازطریق ارائه مدارک مورد‌تأیید ایرنیک تأیید کنند.

برای انجام این کار، فرصتی ۱۰‌روزه بعد از رزرو دامنه به آنان داده می‌شود تا با ارسال مدارک هویتی، مالکیت دامنه را برعهده بگیرند. درصورت دریافت‌نکردن شناسه کاربری از ایرنیک، آنان مالکیت Domain را از دست می‌دهند و دامین آزاد می‌شود. بنابراین، کاربران دیگر می‌توانند دامنه‌ آنان را ثبت کنند و بخرند. ساخت شناسه ایرنیک هزینه‌ای ندارد و تنها با وارد‌کردن اطلاعات هویتی صحیح ساخته می‌شود.

ساخت شناسه افراد حقیقی در ایرنیک

برای ایجاد حساب کاربری در ایرنیک، ابتدا باید به نشانی «nic.ir» بروید. در صفحه اصلی، می‌توانید اطلاعات مختلفی را مشاهده کنید. درصورت داشتن حساب کاربری، با وارد‌کردن مشخصات خود می‌توانید وارد آن شوید. اگر حساب کاربری ندارید، در قسمت بالا سمت چپ روی، «مشخصه‌های شناسه» کلیک و «ساختن شناسه کاربری» را انتخاب کنید. در این صفحه، امکان ساخت شناسه کاربری فراهم می‌شود.

۱- ابتدا وارد سایت ایرنیک شوید.
۲- از منوی «مشخصه های شناسه»، زیر منوی «ساختن شناسه کاربری» را انتخاب نمایید.

ساختن شناسه کاربری

۳- برای ساخت شناسه حقیقی، از قسمت «شخص حقیقی» بر روی «تکمیل فرم و دریافت شناسه» کلیک نمایید.

ساخت شناسه حقیقی

۴- فیلد های مربوط به نام و شخص و سازمان را به زبان لاتین و فارسی پر کنید.

نام شخص و سازمان
 • نام (لاتین و فارسی)
 • نام خانوادگی (لاتین و فارسی)
 • نام سازمان (لاتین و فارسی) غیر ضروری
 • فیلد های ستاره دار الزامی بوده و میبایست حتما تکمیل شوند ولی موارد بدون ستاره مانند «نام سازمان» ضروری نمیباشد.

۵- در قسمت اطلاعات احراز هویت موارد خواسته شده را وارد نمایید.

وارد کردن کدملی
 • کد ملی
 • یا گذرنامه
 • توجه داشته باشید وارد نمودن کد ملی به تنهایی کافی بوده و نیازی به وارد نمودن اطلاعات گذرنامه نمیباشد. در صورت تمایل به وارد نمودن اطلاعات گذرنامه، مابقی فیلد ها را نیز میبایست تکمیل نمایید.

۶- اطلاعات مربوط به نشانی پستی خود را وارد کنید.

نشانی پستی
 • کشور
 • استان/ایالت
 • شهر
 • نشانی
 • کد پستی
 • تلفن نمابر
 • توجه داشته باشید اطلاعات این بخش را میبایست با حروف لاتین تکمیل نمایید. از مثال های موجود در زیر هر فیلد نیز میتوانید الگو بگیرید.

۷-قسمت نشانی پست الکترونیک را مانند مثال پر کنید.

اطلاعات نشانی پست الکترونیک
 • پست الکترونیک (آدرس ایمیل)
 • سوال محرمانه: به صورت انگلیسی یک سوال مطرح نمایید.
 • پاسخ سوال محرمانه: فقط حروف لاتین وارد نمایید.
 • توجه داشته باشید پرسش محرمانه در این قسمت بسیار مهم بوده و حتما میبایست پاسخ محرمانه خود را نیز در جایی نگهداری نمایید. سوال محرمانه در ایرنیک نگهداری میگردد و امکان تغییر آن به سادگی وجود ندارد. در مواردی مانند فراموشی رمز عبور خود برای ورود به شناسه نیک میبایست حتما پاسخ سوال محرمانه خود را وارد نمایید و در غیر این صورت قادر نخواهید بود گذرواژه خود را بازیابی نمایید!

۸- قسمت مربوط به حریم خصوصی را بدرستی پر کنید.

اطلاعات حریم خصوصی

رابط های مجاز:
در این قسمت میتوانید میزان ارتباط این شناسه با سایر شناسه ها را تعیین نمایید و اینکه چه کسانی بتوانند برای ثبت دامنه از این شناسه استفاده نمایند.
خصوصی (فقط توسط صاحب شناسه قابل استفاده خواهد بود)
آزاد برای نمایندگان فروش (این گزینه برای مواردی نیاز میباشد که میخواهید از طریق نمایندگان ثبت دامنه اقدام به ثبت کنید)
آزاد (قابل استفاده توسط عموم بعنوان صاحب امتیاز یا رابط دامنه)

۹- در مرحله بازنگری و امضا کلیه اطلاعات وارد شده مجدد به شما نمایش داده خواهد شد که میتوانید مجدد بررسی نمایید. در پایین صفحه یکسری قوانین درج شده که میبایست حتما مطالعه نمایید.

۱۰- در ادامه قوانین، میبایست نام کامل سازنده شناسه را وارد نمایید. این نام نیز میبایست به صورت لاتین درج گردد. کد کپچا نمایش داده شده را در فیلد مربوطه وارد نمایید و بر روی دکمه «موافقم، دریافت شناسه» کلیک نمایید.

قوانین ساخت

۱۱- در مرحله آخر ساخت شناسه، شناسه شما ایجاد میگردد و همانطور که در تصویر میبینید نمایش داده خواهد شد.

شناسه نیک ساخته شده

پس از ارسال کلمه عبور به ایمیل شما، در صورتیکه پس از گذشت ۷ روز وارد حساب کاربری خود نشوید و گذرواژه خود را تغییر ندهید، شناسه شما حذف خواهد شد.

جمع‌بندی…

ساخت حساب کاربری ایرنیک یکی از کارهای ضروری‌ برای ثبت دامنه ملی است. ایجاد اکانت در این سامانه مراحل پیچیده و سختی ندارد: تنها باید به وب‌سایت ایرنیک به نشانی «nic.ir» مراجعه و در مراحل ساختن شناسه کاربری، اطلاعاتتان را با دقت وارد کنید. در این مقاله، روش ساخت اکانت در ایرنیک را آموزش دادیم. اگر درباره این موضوع سؤال یا ابهامی دارید، در بخش کامنت‌ها می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.

امیدواریم از این مقاله آموزشی زینوس وب استفاده لازم را برده باشید.