لایسنس یا لیسانس، مجوز یا قانونی است که به موجب آن موضوعی از طرف مراجع ذیصلاح معتبر شناخته می شود. لایسنس در تجارت ارائه یک مجوز از طرف یک برند به شرکت دیگری است که تحت نام همان برند بتواند محصول مشابهی در موقعیت جغرافیایی خاص تولید کند.

لایسنس انواع مختلفی دارد که یکی از آنها، لایسنسهای نرم افزاری است. لایسنس‌های نرم افزاری، مجموعه‌ای از قوانین و راهنمایی‌ها برای استفاده افراد از محصول نرم افزاری دیگران است، که به افراد این امکان را می‌دهند تا بدون نیاز به دریافت اجازه شخصی با توجه به قوانین لایسنس‌ها از آن‌ها استفاده نمایند.

لایسنس درنظر گرفتن جنبه‌های قانونی استفاده از سورس کدهای آماده و یا کامپایل شده است. این موضوع به کاربر کمک خواهد کرد تا دچار دردسرهای احتمالی نشده و درصورت بازتولید، آگاه باشد که سورس کدهای خود را تحت چه مجوزها و دسترسی‌هایی در اختیار دیگران قرار دهد.

برخی از لایسنس ها، مجوزهایی با نام کپی آزاد، یا بدون نیاز به مجوز، هستند. کدهایی که با این عناوین منتشر می‌شوند، برای استفاده کاربران هیچ نوع محدودیتی را اعمال نمی‌کنند و به این معنی است که برنامه نویسان  با آرامش خاطر می‌توانند تغییرات دلخواه خود را در سورس کد اصلی ایجاد کنند و  حتی در استفاده‌های تجاری نیز بدون هیچ منبع قانونی آزاد باشند.

اهمیت لایسنس

نرم‌افزارها برنامه‌هایی هستند که استفاده از آنها باعث شده است تا کارهای ما بهتر و با کیفیت بیشتری انجام شود و هر آن چه را که ما نیاز داشته باشیم با استفاده از نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌های و برنامه ها برای ما میسر خواهد بود. توسعه دهندگان و افرادی که یک برنامه یا یک نرم‌افزاز را طراحی کرده و می‌سازند برای اینکه هم هزینه ساخت و هم مبلغ مورد نظرشان را به عنوان دستمز به دست آورند، آن را به صورت پولی در اختیار افراد قرار می‌دهند. امروزه واژه license استفاده زیادی دارد و در دنیای اینترنت زیاد از آن استفاده می‌شود.

لایسنس چه کاربردی دارد؟

یکی از کاربردای لایسنس نرم‌افزارهایی هستند که بر روی سیستم سرور نصب می‌شوند، با توجه به اینکه این نرم‌افزاها از ارزش و اهمیت بالایی برخورد ار هستند برای در اختیار داشتن و استفاده کردن از آنها کمتر از قفل شکن‌ها و کرک استفاده می‌شود. اگر شما از یک نرم‌افزار مهم و کاربردی که به صورت کرک شده ارائۀ می‌شود در سیستم و یا سایت خودتان استفاده کنید، امکان هک کردن وب‌سایت شما وجود دارد. با توجه به این موضوع برای بالا بردن امنیت و کارایی برنامه‌ها از نسخه‌ی لایسنس آن استفاده می‌شود.

ار دیگر کاربردهای لایسنس می‌توان به انواع برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی اشاره کرد که بر روی ویندوز کامپیوتر شما نصب می‌شوند. برای اینکه بتوانید از این برنامه‌ها استفاده کنید باید نسخه‌ی license آنها را تهیه کرده و خریداری کنید، شما می‌توانید از طریق سازند برنامه و یا وب‌سایتی که آن را ارائه می‌دهد نسخه لایسنس نرم‌افزار مورد نظر را تهیه کنید.

انواع لایسنس

برنامه نویسان و تولید کنندگان نرم افزار با توجه به نیازی که دارند می‌توانند برای اسکریپت‌های خودشان license در نظر بگیرند، ولی به صورت کلی لایسنس‌ها به دو شکل ارائه می‌شوند که عبارتند از:

لایسنس‌های مادام العمر

این مدل از license در میان افردای که فعالیت در حوزه وب دارند و به توسعه دهندگان وب معروف هستند مرسوم بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش استفاده از لایسنس‌های مادم العمر به این شکل است که کاربر بعد از اینکه مراحل ثبت نام را انجام داد کد مورد نظر را وارد می‌کند و بر روی لینک مورد نظر ریجستر می‌شود، کاربر امکان استفاده همیشگی را از نرم‌افزار یا برنامه مورد نظر خواهد داشت.

به عنوان مثال زمانی که اقدام به خرید یک اسکریپ می‌کنید و آن را درون هاست مورد نظر قرار می‌دهید، می‌توانید تا هر زمان که دوست داشته باشید از آن اسکریپت در همان هاستی که آن را فعال کرداید استفاده کنید، ولی اگر قصد داشته باشید که این اسکریپ را در یک هاست دیگر نیز استفاده کنید باید دوباره اسکریپ مورد نظر برای شما فعال شود و هزینه license آن را پرداخت کنید.

لایسنس‌های مدت دار

بیشترین جایی که از لایسنس‌های زمان دار استفاده می‌شود در اسکریپت‌هایی است که در اختیار شرکت قرار دارند و مبلغ آن را به صورت اقساطی پرداخت می‌کنند، از این license در آنتی ویروس‌ها نیز استفاده می‌شود. استفاده از لایسنس‌های زمان دار در مواقعی می‌باشد که با توجه به گستردگی و حجم بالای پروژه‌های برنامه‌نویسی برخی از شرکت‌ها قادر به پرداخت هزینه license آن نیستند، در این مواقع شرکت سازنده اقدام به تولید کردن اسکریپت‌های زمان دار می‌کند تا اگر شرکت مورد نظر نتوانست مبلغ را پرداخت کند آن را از کار انداخته و نگذارد که اسکریپ اجرا شود.

استفاده کردن از لایسنس چه مزایایی دارد؟

توسعه دهندگان و تولید کنندگان نرم‌افزار وقتی اقدام به ساختن license می‌کنند آن را به شکل حروف و اعداد می‌سازند، زمانی که کاربران اقدام به استفاده از آن می‌کنند تا بتوانند به خوبی از برنامه و نرم‌افزار مورد نظرش استفاده کنند، امکان استفاده از امکاناتی همچون آپدیت به موقع و بروزرسانی آن را خواهند داشت. وقتی که برنامه مورد نظر به صورت مرتب آپدیت شود شما با خیالی راحتی می‌توانید بر روی سیستم خودتان از لایسنس استفاده کنید زیرا از امنیت بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

برنامه‌هایی که بر روی ویندوز سیستم شما مورد استفاده قرار می‌گیرند تقریبا همگی آنها پولی هستند، شما برای اینکه امکان استفاده کردن از این برنامه‌ها را داشته باشید باید مجوز استفاده یا همان license آن را پرداخت کنید و بعد امکان استفاده از آن را خواهید داشت. هر لایسنسی قیمت مشخصی دارد که با توجه به برنامه و نرم افزار مورد نظر قیمتش محاسبه خواهد شد. به کد فعال سازی برنامه‌ و یا نرم‌افزار در جهت نصب و استفاده کردن از آن، لایسنس گفته می‌شود.

در پاسخ به سوال لایسنس چیست باید بگوییم که License در لغت به معنی پروانه و در دنیای كامپيوتر به معنی جواز استفاده از يك نرم افزار ميباشد. این اواخر با پیشرفت دنیای اینترنت، اسکریپت ها و نرم افزار های گوناگونی جهت برآوردن نیاز کاربران ایجاد شده است. یکی از عوامل مهمی که امنیت یک سیستم عامل، نرم افزار یا اسکریپت را کامل میکند وجود لایسنس میباشد. لایسنس ها از طرف نویسنده یا توسعه دهنده نرم افزار مورد نظر صادر میشوند.

در برخی از نرم افزار های لایسنسی، در صورت عدم تهیه لایسنس نه تنها از موارد امنیتی و آپدیت های درون برنامه ای محروم میمانید، بلکه بسیاری از قابلیت های نرم افزار نیز برای شما قفل خواهد بود. در بعضی دیگر نیز در صورت تهیه نکردن لایسنس از همان ابتدا نخواهید توانست نرم افزار را نصب کنید.

لایسنس از کنار هم قرار گرفتن اعداد و حروف تشکیل شده است. معمولا خود سازنده نرم افزار و لایسنس راه دریافت آن را برای کاربران هموار میسازد. اعتبار لایسنس ها معمولا به صورت زمانی بوده و میبایست با توجه به نیاز خود آن را خریداری نمایید. بعضی دیگر از لایسنس ها نیز به صورت دائم یا لایف تایم بوده و با یکبار خرید قادر به استفاده و بروزرسانی همیشگی از آن نرم افزار خواهید بود.

در ادامه به معرفی چند نمونه از نرم افزار ها و اسکریپت هایی که برای استفاده از آنها ملزم به خرید لایسنس میباشید، خواهیم پرداخت.

چند مورد نرم افزار لایسنسی

 • سی پنل:
  سی پنل که یکی از معروف ترین کنترل پنل های میزبانی وب میباشد نیازمند لایسنس بوده و لایسنس آن در دو نوع سرور مجازی و سرور اختصاصی موجود میباشد. ضمنا لایسنس سیپنل علاوه بر هزینه ماهانه، هزینه جداگانه ای جهت کانفیگ اولیه نیز دارد.
 • دایرکت ادمین:
  دایرکت ادمین نیز یکی از معروف ترین کنترل پنل های میزبانی وب میباشد. این کنترل پنل محبوب همانند سیپنل دارای دو نوع لایسنس سرور مجازی و سرور اختصاصی میباشد. کانفیگ اولیه دایرکت ادمین رایگان میباشد.
 • پلسک:
  پلسک کنترل پنلی محبوب میباشد که قابلیت پشتیبانی از دو پلتفرم لینوکس و ویندوز را داراست. لایسنس این کنترل پنل نیز مانند بسیاری از لایسنس ها در دو نوع سرور مجازی و سرور اختصاصی موجود میباشد. کانفیگ اولیه لایسنس سرور مجازی پلسک رایگان میباشد.
 • لایت اسپید:
  لایت اسپید چهارمین وب سرور برتر جهان میباشد. لایسنس لایت اسپید فقط در یک نوع وجود دارد و برای استفاده از آن علاوه بر هزنیه ماهانه، هزینه کانفیگ اولیه نیز پرداختنی میباشد.
 • کلود لینوکس:
  کلود لینوکس یک سیستم عامل برای مدیریت هاست‌ های اشتراکی است. در این سیستم عامل،‌ با جداسازی هر کاربر و ایجاد منابع اختصاصی برای هرکدام، محیطی ایجاد می‌شود که بیشتر شبیه یک سرور مجازی است تا یک هاست اشتراکی. لایسنس کلود لینوکس فقط در یک نوع بوده و دارای هزینه کانفیگ اولیه جداگانه میباشد.
 • ویرچوآلیزور:
  ویرچوآلیزور یک نرم افزار مجازی سازی بسیار کاربر پسند و استاندارد میباشد. نصب ویرچوآلیزور بسیار آسان بوده و لایسنس آن نیز در یک نوع موجود میباشد که برای فعال سازی نیازمند پرداخت هزینه جداگانه است.
 • اتوماسیون WHMCS:
  نرم افزار WHMCS جهت مدیریت ثبت پرداخت ها و فاکتور های سایت میباشد. لایسنس آن در یک نوع بوده و فاقد هزینه کانفیگ جداگانه است.
 • سولوس وی ام:
  سولوس وی ام نیز مانند ویرچوآلیزور یکی از بهترین مجازی ساز های معرفی شده میباشد. این کنترل پنل به شما قابلیت مدیریت آسان مجازی ساز را داده و به مشتریان شما از بسیاری جهات برای کنترل و مدیریت سرور خود کمک میکند.

جهت تهیه هریک از موارد فوق میتوانید به بخش فروش لایسنس زویپ سرور مراجعه نمایید.

امیدواریم از این مقاله آموزشی زینوس سرور استفاده لازم را برده باشید.